piątek, 2 marca 2018

Zapraszamy na Rekolekcje


Zapraszamy na rekolekcje dla nauczycieli, rodziców i wychowawców.
W czasie rekolekcji będzie okazja do codziennej Eucharystii, wspólnej Liturgii godzin, słuchania Słowa Bożego i spotkania z duchowością franciszkańską i jej propozycją na wychowanie.

wtorek, 20 lutego 2018

piątek, 2 lutego 2018

Ofiarowanie Pańskie 2018


Celem wychowania - jak pisze Cecylia Plater Zyberkówna- jest
"doprowadzić dziecko, aby się rozwinęło w kierunku myśli Bożej i aby osiągnęło swe przeznaczenie, bowiem dziecko to ziarno, w które Bóg włożył myśl swoją. Tę to myśl wychowanie powinno doprowadzić do rozkwitu.
...
Boski siewca rzuca w duszę garść zamiłowań, uzdolnień, wewnętrzny pociąg do pewnego rodzaju życia, pewnej pracy, okoliczności zaś dają wzrost temu zasiewowi, a tymi okolicznościami często są: wyjątkowe spotkania z określonymi ludźmi, nagłe nieszczęścia czy niepowodzenia, bądź pociechy, jakimi Bóg nas obdarowuje, odbyte rekolekcje, książki".



niedziela, 28 stycznia 2018

#Mistrz



Bywa tak, że kontakt z Mistrzem jest trudny: szara codzienność i dni zlewające się w jedno, ciemności serca, samotność, dynamika okoliczności kierują oczy wszędzie, tylko nie ku Mistrzowi. Krok po kroku można oddalić się od tego, co stanowi codzienny kompas. Patrzenie na Mistrza zostaje zasłonięte przez to, „co będziemy jeść, pić, w co się przyodziewać”, czy mamy wszystko, co potrzebne na najbliższą przyszłość i na nadchodzące wydarzenia, co jest do zrobienia jutro, pojutrze, w najbliższy weekend. 

I ślady Mistrza są w tym wszystkim, ale trzeba chcieć je dostrzec. Może ten ślad to trudna prawda, która pada z ust najbliższych, a która jest zupełnie niewygodna? Może to czas choroby, przeziębienia? Może ciężar spadający znienacka na barki, który wymaga zmiany wcześniejszych planów? A może jakieś trudne relacje rodzinne, dające o sobie znać wtedy, kiedy chciałoby się je odciąć lub o nich zapomnieć? Może to perspektywa zmian lub właśnie brak tej perspektywy wtedy, gdy się jej oczekiwało?  Co Mistrz chce powiedzieć przez te wszystkie wydarzenia? I kim właściwie jest ten Mistrz, że ma prawo w ten sposób przemawiać? Czy nie lepiej byłoby, gdyby pytał w jakiś cywilizowany sposób, co ja o tym wszystkim sądzę i czy się na to zgadzam?

Mistrz zna, rozumie sprawy mojego życia, wie więcej, bardziej. Jest jak ojciec, który daje i przekazuje życie. Aby zrozumieć Mistrza trzeba dać się ogołocić z własnej wiedzy, doświadczenia, by przyjąć Jego naukę. I to nigdy nie jest proste.


niedziela, 21 stycznia 2018

#noweżycie



Nowe życie przychodzi czasem znienacka, czasem się go oczekuje przez długi okres czasu. Wiadomość o tym, że pod sercem jest nowe życie jest przyczyną ogromnej radości, a zarazem oczekiwania, niepewności, konieczności przygotowań.

Z biegiem czasu okazuje się, że nowe życie to także wyzwania. Coraz trudniej jest żyć „starym” życiem, wręcz momentami jest to niemożliwe. Ze względu na potrzeby małego człowieka, który na razie daje o sobie znać poruszeniami w brzuchu, konieczne jest wartościowanie decyzji. W „starym” życiu podjęte zostałyby przez pryzmat własnego ja, natomiast teraz trzeba przypomnieć sobie, że stare życie jest już za mną i jestem w rzeczywistości nowego życia. 

Nowe życie wyklucza starą rzeczywistość, wymaga czujności, by nie dać się wpędzić w myślenie „kiedyś było lepiej..”. Trzeba się od nowa uczyć: nowego życia, siebie w tej nowej rzeczywistości, bycia z innymi. Świat oferuje mnóstwo podpowiedzi, a naczelną radą jest to, by pamiętać o sobie i swoich potrzebach. Czy jednak po to przychodzi nowe, by postępować po staremu? 

Ten, który proponuje, daje nowe życie, ofiaruje także nagrodę. Nie za to, że człowiek przyjmie nowe życie tylko trochę, na jakiś czas. „Kto wytrwa do końca” – mówi. I nie pozostawia człowieka samemu sobie: daje wskazówki, towarzyszy, wspiera. 

Nie bój się nowego życia, przyjmij je i kochaj.